Quantcast
Channel: PC Press | PC Press
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4750

Diploma: Potreban ili dovoljan uslov

$
0
0

Ko­ji su naj­bo­lji načini da ste­kne­te ve­šti­ne ne­op­ho­dne za po­sao na da­na­šnjem vi­so­ko­te­hno­lo­škom trži­štu ra­da? Da li ćete ih naučiti u ško­li ili van nje? Da li vam ško­la sa­mo pru­ža o­sno­vu za da­lji ra­zvoj, ili zna­nje ko­je o­dmah mo­že­te da pri­me­ni­te u prak­si?

Čes­ta di­le­ma svih ko­ji se ško­lu­ju ili pre­kva­li­fi­ku­ju jes­te da li sta­vi­ti fo­kus na for­mal­ni ili ne­for­mal­ni pris­tup o­bra­zo­va­nju. Di­ho­to­mi­ja je u je­dnu ru­ku ne­su­vi­sla, po­što je čak i u o­blas­ti­ma po­put pro­gra­mi­ra­nja, gde su sa­mo­uki stručnja­ci ne­kad bi­li op­šte mes­to, po­tra­žnja za di­plo­ma­ma i ser­ti­fi­ka­tima i in­že­nje­ri­ma uze­la ma­ha. Po­zna­je­mo lju­de ko­ji su bez for­mal­nog o­bra­zo­va­nja do­se­gli se­ni­or po­zi­ci­je, ali vam stvar­no ne pre­po­ručuje­mo da se ko­cka­te s no­vo­iza­bra­nom ka­ri­je­rom u na­di da će to i va­ma us­pe­ti.

For­ma­lan pris­tup o­bra­zo­va­nju oličen je u aka­dem­skom pu­tu, tj. fa­kul­tet­skim stu­di­ja­ma. Ru­ta sti­ca­nja kva­li­fi­ka­ci­ja pu­tem ser­ti­fi­ka­ta ma­lo je ne­for­mal­ni­ja. Ne­for­mal­no učenje u­ključuje os­ta­le vi­do­ve sti­ca­nja zna­nja i ve­šti­na van in­sti­tu­ci­onal­nog o­kvi­ra. Tu spa­da­ju kur­se­vi, se­mi­na­ri, čita­nje li­te­ra­tu­re, vo­diča, dis­ku­si­je i pro­jek­ti, a pre sve­ga prak­tično ek­spe­ri­men­ti­sa­nje.

Četi­ri du­ge go­dine

Bi­lo bi ne­od­go­vor­no ne­kom ko je mlad i po­se­du­je i­zve­sna zna­nja iz že­lje­ne IT o­blas­ti pre­po­ručiti da ne po­hađa stu­di­je iz te o­blas­ti. Po­red pru­ža­nja vrhun­ske te­hničke os­po­so­blje­nos­ti u užoj o­blas­ti stu­di­ja, fa­kul­tet nu­di ši­rok te­oret­ski o­kvir i mno­štvo te­hno­lo­ških zna­nja i ve­šti­na, što pred­stav­lja o­dličnu ba­zu za ka­sni­je učenje ili even­tu­al­nu pre­kva­li­fi­ka­ci­ju. Ja­ka ba­za o­sno­vih zna­nja iz vi­še informatičarskih o­blas­ti značaj­na je i pri­li­kom učešća u ko­lek­ti­vi­ma ko­ji prak­ti­ku­ju agil­no po­slo­va­nje. Stu­di­ra­nje pru­ža i pri­li­ku da ste­kne­te o­dličnu ra­dnu dis­ci­pli­nu, ši­ru per­spek­ti­vu i kon­tak­te s dru­gim stručnja­ci­ma.

Pro­blem fa­kul­tet­ske di­plo­me ni­je to što je ne­po­tre­bna, već to što je ne­do­voljna

Pro­tiv­ni­ci fa­kul­te­ta čes­to se hva­ta­ju za ime­na Bill Gates i Mark Zuckerberg. No, ni oni naj­ve­ro­va­tni­je ne bi os­tva­ri­li to­li­ki us­peh da se ni­kad ni­su o­bre­li na Har­var­du. Obo­ji­ca su odus­ta­li od fa­kul­te­ta tek ka­da su već ima­li ra­zrađenu po­slov­nu vi­zi­ju. Da ne go­vo­ri­mo o to­me da su važi­li za in­for­ma­tičke ge­ni­je i pre stu­di­ja.

Prak­sa je značaj­na kao sred­stvo učenja do kog je te­ško doći bez odgovarajuće in­sti­tu­ci­onal­ne po­drške. Pri­me­tna je ten­den­ci­ja kom­pa­ni­ja da upo­šlja­va­ju obećava­juće prak­ti­kan­te ka­da se za to uka­že pri­li­ka. Po­zna­ti­ji fa­kul­te­ti, po­se­bno držav­ni, ima­ju broj­ne pot­pi­sa­ne ugo­vo­re o prak­si s vo­dećim infor­matičarskim kom­pa­ni­ja­ma.

Fa­kul­tet­ska di­plo­ma mo­že se upo­re­di­ti s nov­cem. No­vac ga­ran­tu­je o­dređenu vre­dnost, a di­plo­ma o­dređene kom­pe­ten­ci­je. U sve kom­plek­sni­jem i na­se­lje­ni­jem sve­tu IT bi­zni­sa, di­plo­ma pred­stav­lja vrlo ko­ri­snu prečicu po­slo­dav­ci­ma i par­tne­ri­ma ko­ji že­le da pro­ce­ne va­še spo­so­bnos­ti. Bu­dući da je di­plo­ma­ca sve vi­še i da se do kva­li­te­tnih po­zi­ci­ja u stručnim IT sek­to­ri­ma ne do­la­zi la­ko, mo­že­mo pro­gno­zi­ra­ti da će ne­dos­ta­tak di­plo­me u sko­roj bu­dućnos­ti bi­ti dis­kva­li­fi­ku­jući fak­tor. Di­plo­me Uni­ver­zi­te­ta u Be­o­gra­du su uva­ža­va­ne i u inos­tran­stvu, u skla­du s po­zi­ci­jom na Šan­gaj­skoj lis­ti ko­ju ova in­sti­tu­ci­ja za­uzi­ma, što ne znači da dru­ge us­ta­no­ve vi­so­kog o­bra­zo­va­nja ni­su pri­zna­te. Os­ta­li držav­ni i naj­po­zna­ti­ji pri­va­tni uni­ver­zi­te­ti (uje­dno naj­veći i naj­sta­ri­ji) ta­kođe su ce­nje­ni, po­se­bno u Srbi­ji.

Na dru­goj strani

Pro­blem fa­kul­tet­ske di­plo­me ni­je to što je ne­po­tre­bna, već to što je ne­do­volj­na. Sva­ka­ko je po­red fa­kul­te­ta pre­po­ručlji­vo po­se­do­va­ti ne­ki od međuna­ro­dno pri­zna­tih ser­ti­fi­ka­ta iz IT o­blas­ti, kao što su Microsoft MCTS/MCITP, Cisco CCNA/CCNP, Oracle DBA ili VCP. Ovo ni­po­što ni­je is­crpan pre­gled, ovi ser­ti­fi­ka­ti su značaj­ni sa­mo u us­kim o­blas­ti­ma i ne znače ni­šta ako se ba­vi­te, re­ci­mo, di­zaj­nom. Ne mo­že­mo po­nu­di­ti de­talj­ni­ju ma­pu ser­ti­fi­ka­ci­je ni za de­lić po­slo­va iz IT sek­to­ra, ali vam uka­zu­je­mo na po­tre­bu za po­se­do­va­njem pri­zna­tih ser­ti­fi­ka­ta iz va­še uže o­blas­ti ra­da.

Po­što ne­ki od ser­ti­fi­ka­ta u­ključuju sa­mo po­la­ga­nje a ne i kurs, pri i­zbo­ru pri­prem­nog kur­sa sa­ve­tu­je­mo vam sličnu stvar kao i pri i­zbo­ru pri­va­tnih fa­kul­te­ta. Ne­ka vam prve sta­ni­ce u tra­že­nju onog što va­ma tre­ba bu­du naj­veće i naj­sta­ri­je in­sti­tu­ci­je. Mit o o­dličnoj za­ra­di na­kon ne­ko­li­ko me­se­ci kur­sa, ko­ji se ra­ši­rio u po­pu­lar­noj pred­sta­vi IT in­dus­tri­je, i­zro­dio je or­ga­ni­za­ci­je kod ko­jih mo­že­te steći sa­mo ne­ade­kva­tna zna­nja i bez­vre­dnu po­tvrdu.

Bilo bi neodgovorno nekom ko je mlad i poseduje znanja iz IT oblasti preporučiti da ne pohađa studije. Fakultet nudi širok teoretski okvir i mnoštvo tehnoloških znanja i veština, što predstavlja odličnu bazu za kasnije učenje

Ako ste fo­ku­si­ra­ni prven­stve­no na sti­ca­nje zna­nja, a ne di­plo­mu, In­ter­net vam je pri­ja­telj. Pos­to­ji be­zbroj kva­li­te­tnih In­ter­net kur­se­va za sva­ki po­sao iz IT sek­to­ra. Kod or­ga­ni­zo­va­nih kur­se­va u Srbi­ji nećemo na­vo­di­ti kon­kre­tna ime­na, prven­stve­no zbog to­ga što bi za­uze­lo pre­vi­še mes­ta da po­kri­je­mo ma­kar glav­ne gra­ne IT sek­to­ra, ali i zbog to­ga što se si­tu­aci­ja brzo me­nja, no­vi, bo­lji kur­se­vi po­jav­lju­ju se sva­ko­dnev­no.

Što se ne­for­mal­nog o­bra­zo­va­nja u pra­vom smi­slu te reči tiče, naj­va­žni­je je prak­tičnim ra­dom na­pu­ni­ti por­tfo­lio, po­go­to­vo u hands on, kre­ativ­nim gra­na­ma IT sek­to­ra, kao što su pro­gra­mi­ra­nje i di­zajn. Go­di­ne na fa­kul­te­tu vam i tu mo­gu bi­ti značajan re­surs, po­što će se od vas i za­hte­va­ti da ra­di­te in­di­vi­du­al­ne ili gru­pne pro­jek­te na ne­kim pre­dme­ti­ma.

Sa­mos­ta­lan prak­tičan rad ta­kođe je ve­oma va­žan. Mo­že­te se oku­ša­ti kao freelancer i is­tov­re­me­no za­rađiva­ti no­vac, vo­lon­ti­ra­ti na ne­kom pro­jek­tu ko­ji vas za­ni­ma ili je­dnos­tav­no ek­spe­ri­men­ti­sa­ti. O­dličan por­tfo­lio čes­to mo­že da pre­va­gne u va­šu ko­rist pri­li­kom za­po­šlja­va­nja, iako po­nav­lja­mo da ni­je pa­me­tno o­sla­nja­ti se sa­mo na to. Ako go­vo­ri­mo o pro­gra­mi­ra­nju i di­zaj­nu, te­ško da na ovaj način mo­že­te steći is­kus­tvo, npr. o­drža­va­nja data cen­ta­ra. Po­što ne­for­mal­no učenje u­ključuje sve vi­do­ve sti­ca­nja zna­nja ko­ji ni­su struk­tu­ri­ra­ni, online član­ci, vi­deo‑snim­ci i dis­ku­si­je iz o­blas­ti va­šeg usav­rša­va­nja sas­tav­ni su deo u­sva­ja­nja no­vih zna­nja.

Put do us­peha

Naš ar­gu­ment su­mi­ra­li bi­smo je­dnos­tav­nom he­uris­ti­kom ko­ja nas je o­dlično slu­ži­la: ako se pi­ta­te tre­ba li da ide­te na fa­kul­tet, on­da tre­ba. Da se vra­ti­mo na di­na­mični duo, ga­ran­tu­je­mo vam da Bil i Mark ni­su tra­ži­li sa­ve­te o ka­ri­je­ri. Ako ima­te zna­nja, is­kus­tva, oso­bi­ne, ve­ze i a­kre­di­ti­ve ko­ji bi vam omo­gućili da se pro­fe­si­onal­no os­tva­ri­te u IT sek­to­ru na vi­so­kom ni­vou, vi ste to­ga već sve­sni i mo­že­te bez pre­te­ra­ne in­tros­pek­ci­je da kre­ne­te u bi­znis bez gu­bit­ka četi­ri go­di­ne. U su­pro­tnom, što je 99 od­sto slučaje­va, bo­lje da prvo ste­kne­te har­ti­ju na ko­joj pi­še da ste bachelor ili mas­ter nečega što je naj­bli­že va­šem že­lje­nom po­slu, ko zna šta ćete sve us­put naučiti i šta vam sve mo­že pas­ti na pa­met. Is­tov­re­me­no pu­ni­te por­tfo­lio ma­kar ne za­rađiva­li od tih pro­je­ka­ta ili ra­di­te na plan­skom sti­ca­nju ser­ti­fi­ka­ta iz us­ke o­blas­ti ko­jom že­li­te da se ba­vi­te.

Pro­šla su vre­me­na ka­da je sva­ko ko je znao par li­ni­ja ko­da i imao vo­lju da čuka po tas­ta­tu­ri de­se­tak sa­ti dnev­no mo­gao da dođe do so­li­dne po­zi­ci­je. Kon­ku­ren­ci­ja je pa­me­tna i po­svećena, ako i vi ne de­li­te te ka­rak­te­ris­ti­ke, od do­brog po­sla ne­ma ni­šta. Po­red aka­dem­ske o­sno­ve, do­da­tni ser­ti­fi­ka­ti i prak­tično is­kus­tvo su ne­op­ho­dni, ali ono što će vam stvar­no omo­gućiti da na­pre­du­je­te u stru­ci je­su po­svećenost, ra­do­zna­lost i spo­so­bnost da svo­ja zna­nja kon­stan­tno usav­rša­va­te ko­ris­teći online re­sur­se, aka­dem­sku li­te­ra­tu­ru i is­kus­tva va­ših ko­le­ga.

Autor: Srđan Brdar


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4750

Trending Articles


Vimeo 10.7.1 by Vimeo.com, Inc.


UPDATE SC IDOL: TWO BECOME ONE


KASAMBAHAY BILL IN THE HOUSE


Girasoles para colorear


Presence Quotes – Positive Quotes


EASY COME, EASY GO


Love with Heart Breaking Quotes


Re:Mutton Pies (lleechef)


Ka longiing longsem kaba skhem bad kaba khlain ka pynlong kein ia ka...


Vimeo 10.7.0 by Vimeo.com, Inc.


FORECLOSURE OF REAL ESTATE MORTGAGE


FORTUITOUS EVENT


Pokemon para colorear


Sapos para colorear


Smile Quotes


Letting Go Quotes


Love Song lyrics that marks your Heart


RE: Mutton Pies (frankie241)


Hato lada ym dei namar ka jingpyrshah jong U JJM Nichols Roy (Bah Joy) ngin...


Long Distance Relationship Tagalog Love Quotes